Spegelkrön, Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738), Senbarock, 1700-talets början.

Spegelram av bronserat trä med dekor av bronserat bly i form av sittande kvinnofigurer och akantusblad, uppsvängt sköldformat krön, ramen med infällt glas med etsad dekor. Höjd 106, bredd 88 cm.

Två rektangulära spegelglas under det stora mittglaset senare. Dekorelement med slitage och ställvis med bristningar. Tre listglas med sprickor.

Utropspris
15 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71