Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

Kristian Krokfors, "Grön trädgård".

A tergo sign 2016. Olja på duk 38.5 x 92.5 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Klubbat pris
1 050
11 834
1 096
Utropspris
1 300 EUR
Budhistorik (12 bud)
8
2 okt 2021 8:39
1 050 EUR
29 sep 2021 6:55
1 000 EUR
28 sep 2021 18:17
950 EUR
27 sep 2021 16:35
900 EUR
27 sep 2021 16:32
850 EUR
27 sep 2021 9:13
800 EUR
25 sep 2021 21:42
700 EUR
25 sep 2021 21:26
670 EUR
25 sep 2021 14:43
650 EUR
25 sep 2021 11:37
600 EUR
25 sep 2021 10:52
550 EUR
24 sep 2021 22:18
400 EUR