1331822

Akseli Gallen-Kallela

(Finland, 1865-1931)
Akseli gallen-kallela, linjeetsning och torrnål, plåtsignerad och daterad 1905. blyertssignerad med dedikation.

Akseli Gallen-Kallela, linjeetsning och torrnål, plåtsignerad och daterad 1905. Blyertssignerad med dedikation.

"Lemminkäisen äiti" (Lemminkäinens moder). Plåtstorlek 14,5 x 18 cm.

Ej examinerad ur ram. Gulnad.

Övrigt

Dedikation till Olga Slöör.

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Klubbat pris
5 900
59 843
6 950
Utropspris
2 000 EUR
Budhistorik (33 bud)
9
19 sep 19:56
5 900 EUR
10
19 sep 19:54
5 700 EUR
9
19 sep 19:53
5 500 EUR
19 sep 19:52
5 300 EUR
9
19 sep 19:52
5 200 EUR