Marga Toppelius-Kiseleff

(Finland, 1862-1924)
Marga Toppelius-Kiseleff
(Finland, 1862-1924)

Marga Toppelius-Kiseleff, akvarell, signerad och daterad 1886.

Blommor i korg. 50x65 cm.

Ej examinerad ur ram.

Margareta (Marga) Lucie Wilhelmina Rosa Toppelius-Kiseleff (1862-1924) studerade vid Finska Konstföreningens ritskola i Helsingfors 1880 och för Rosalie Gay i Vevey 1881–1882. Hon företog studieresor till Köpenhamn, England och Italien. Hon var gift med konstnären Woldemar Toppelius (1858-1933) och de var bosatta i Berlin och Weimar 1900–1914 och i Stockholm 1914–1918. Toppelius-Kiseleff debuterade i utställningssammanhang 1882 och medverkade därefter regelbundet i olika finländska samlingsutställningar. Hennes konst består huvudsakligen av blomsterstilleben. Toppelius-Kiseleff är representerad i Nationalmuseets samlingar.

Utropspris
500 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377