Porslinsföremål, 4 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Bestående av:
Serveringsfat, dekor i underglasyrblått, med motiv av blommor. Längd 29 cm (Nagg).
Terrin med lock, längd 29 cm.
Mugg, mandarindekor av figurer, höjd 11,5 cm.
Bålskål, dekor i famille rosefärger med blommor. Diameter 30 cm.

Serveringsfat med nagg. Slitage. Sprickor. Lagningar. Nagg.

Utropspris
1 500 SEK