Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Urna, vas, skålfat och skål, porslin, fyra delar, Kina, 1800-tal till 1900-talets första hälft.

Fyra delar kinesiskt porslin. Urna i kangxistil med dekor av figurscen och antikviteter, höjd 33 cm. Vas, kanton med dekor av figurscener inom reserver samt växter, blommor och fjärilar, höjd 18.5 cm. Skålfat med dekor av ornamenterad bord samt lyckotecken, längd 18, höjd 6.5 cm. Skål i kantonstil, diameter 13 cm.

Urnan med kapad/nedslipad mynning. Smärre slitage och glasyrmistor. Vasen med genomgående spricka från mynningen ca 13 cm och smärre slitage. Skålfat samt skål med smärre slitage.

Utropspris
4 000 SEK
Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13