Matta, rölakan, ca 281,5-285 x 182,5-184 cm, signerad MG, Sverige omkring 1900-talets mitt.

Ljusmelerad botten i olika blå, gula, grå och benvita nyanser med polykromt rut- och randmönster.

Något slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, skadade kortsidor, fransar saknas.

Utropspris
8 000 SEK