Matta, trasmatta, ca 299,5 x 170 cm, Sverige 1900-talets förra hälft.

Polykromt rutmönster.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, obetydliga skador och lagningar. Sidorna med smärre skador och lagningar, kortsidorna ställvis bandkantade.

Utropspris
4 000 SEK