Anders Trulson

(Sverige, 1874-1911)
Anders Trulson
(Sverige, 1874-1911)

Anders Trulson, olja på duk, signerad, daterad 1909.

Pont des Augustins, Brugge 1909, 70x100 cm.

Smärre slitage.

Malmö Museum, minnesutställning 1941. Kat. nr. 129.

NG Sandblad "Anders Trulson" en studie i sekelskiftes Svenska måleri", nr 246 i förteckningen över A.T verk.
Bild s. 355, text s. 356.

Utropspris
10 000 SEK