Ellen Trotzig

(Sverige, 1878-1949)
Ellen Trotzig
(Sverige, 1878-1949)

Ellen Trotzig, olja på duk, signerad.

Kustmotiv, Mått 38x42 cm.

Smärre slitage.

Konstnär

Ellen Trotzig var en svensk bildkonstnär född i Malmö. Hon studerade i Köpenhamn, vid Valands konstskola för Carl Wilhelmsson och i Paris. Hon vistades i Paris samtidigt som konstnären Tora Vega Holmström. Hon har målat porträtt, landskap och stilleben. Trotzig är främst känd för sina monumentala och mollstämda verk med tunga molnmattor där solen oväntat bryter igenom. Hon utförde även ett antal porträtt, främst av kvinnor. Trotzig var en viktig representant för den nationalromantiska skymningskonst som växte fram i Skåne och hon skildrade ofta Österlens skimrande ljus och inbjudande kullar. Hennes målningar är ofta utförd i en mörk palett med mystiska och dramatiska drag. Vissa målningar vittnar om en begynnande expressionism. Trotzig inspirerades bland annat av Paul Gauguin och genomgående i hennes figurmåleri är ett symboliskt och expressivt uttryck.

Utropspris
12 000 SEK