1327439

Ulrica Hydman-Vallien

(Sverige, 1938-2018)
Ulrica hydman-vallien, servis, glas, 56 delar,  "tulipa", kosta boda, signerade.

Ulrica Hydman-Vallien, servis, glas, 56 delar, "Tulipa", Kosta Boda, signerade.

Handmålad dekor.
Bestående av:
Karaff, 24 cm.
6 vinglas, 22 cm.
6 snapsglas, 14,5 cm.
6 vatten/ölglas, 14 cm.
6 ovala tallrikar, 30 cm.
6 assietter, 19 cm.
6 assietter 18,5 cm.
6 skålar, diameter 14 cm.
6 skålar, diameter 14,5 cm.
Skål, diameter 15 cm.
Skål, diameter 22 cm.
4 runda uppläggningsfat, 26- 38 cm.
Vas, 26 cm.

Smärre ytslitage. Repor på enstaka fat. Slitage på målad dekor på en fat.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
6 000 SEK