Ljusstakar, ett par, silver, Louis XV, utländska stämplar, 1700-tal.
Urnformad pipa, akantushölstrat skaft, konturerad fot med knäckar samt dekor av akantusblad och musslor. Fransk kontrollstämpel på en ljusstake.
Höjd 26 cm. Vikt 715 g.
Smärre slitage. Bristningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.