Figurin, parian, "den döende gallern", 1900-tal.

Efter antik skulptur. På marmorbas. stämplad 2283. Längd 30, höjd ca 17,5 cm.

Fläckar och ytsmuts. Repor och obetydliga nagg på basen.

Låt dig inspireras av antikens formspråk och uttryck! I denna temaauktion finns ett antal utvalda tidlösa föremål som visar på den ständigt stora fascinationen för antikens ideal och konst. Under alla tidsperioder har antikens former varit en stor inspirationskälla för konstnärers uttryck i sitt skapande liksom för människors arkitektur och inredningar. I denna temaauktion finner du föremål som på ett eller annat sätt skapats med antiken som förebild.

Utropspris
2 500 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13