Madeleine Pyk – en samling F769

Olavi Hänninen

(Finland, 1920-1992)
Olavi Hänninen
(Finland, 1920-1992)

Olavi Hänninen, fåtölj, 1980-tal.

Laminerad samt målad björk. Fast stoppad sits och nackdyna. Total bredd 57 cm. Sitthöjd 38 cm. Total höjd 110 cm.

Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Märken.

Proveniens

Airi Snellman-Hänninens och Olavi Hänninens privata samling.

Klubbat pris
1 630
17 180
1 865
Utropspris
1 200 EUR
Budhistorik (9 bud)
31 okt 2021 19:28
1 630 EUR
31 okt 2021 19:28
1 600 EUR
31 okt 2021 18:16
1 450 EUR
31 okt 2021 18:16
1 400 EUR
31 okt 2021 16:31
1 350 EUR
31 okt 2021 16:30
1 300 EUR
31 okt 2021 7:06
1 000 EUR
28 okt 2021 9:10
200 EUR
25 okt 2021 21:52
100 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977