Olavi Hänninen

(Finland, 1920-1992)
Olavi Hänninen
(Finland, 1920-1992)

Olavi Hänninen, soffbord 1960-tal.

Teak och furu. Mått 110 x 110 cm. Höjd 52 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Flertalet större fläckar.

Proveniens

Airi Snellman-Hänninens och Olavi Hänninens privata samling.

Soffbordet är avbildad i boken "Muovituolista raitiovaunuun, Olavi Hänninen – sisustusarkkitehti 1920-1992". Utgivare Multikustannus 2006. Sid 117. Bild; Heikki Savolainen.

Klubbat pris
1 000
10 540
1 144
Utropspris
1 200 EUR
Budhistorik (4 bud)
31 okt 2021 20:27
1 000 EUR
31 okt 2021 13:24
200 EUR
31 okt 2021 8:07
100 EUR
24 okt 2021 13:12
50 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977