Olavi Hänninen

(Finland, 1920-1992)
Olavi Hänninen
(Finland, 1920-1992)

Olavi Hänninen, matbord 1960-tal

Teak samt furu. Mått 130x130 cm. Höjd 74 cm.

Ställvis omfattande slitage. Fläckar. Märken.

Proveniens

Airi Snellman-Hänninens och Olavi Hänninens privata samling.

Bordet är avbildat i boken "Muovituolista raitiovaunuun, Olavi Hänninen – sisustusarkkitehti 1920-1992". Utgivare Multikustannus 2006. Sid 22. Bild; Jalmari Aarnio.

Klubbat pris
1 400
15 778
1 476
Utropspris
1 000 EUR
Budhistorik (25 bud)
31 okt 2021 21:05
1 400 EUR
31 okt 2021 21:05
1 350 EUR
31 okt 2021 21:03
1 300 EUR
31 okt 2021 21:03
1 250 EUR
31 okt 2021 21:02
1 200 EUR
31 okt 2021 21:00
1 150 EUR
31 okt 2021 20:57
1 100 EUR
31 okt 2021 20:57
1 050 EUR
31 okt 2021 20:56
1 000 EUR
31 okt 2021 20:56
980 EUR
31 okt 2021 20:54
960 EUR
31 okt 2021 20:54
940 EUR
31 okt 2021 20:52
920 EUR
31 okt 2021 20:52
900 EUR
31 okt 2021 20:51
880 EUR
31 okt 2021 20:51
860 EUR
31 okt 2021 20:50
840 EUR
31 okt 2021 20:50
820 EUR
31 okt 2021 20:45
800 EUR
31 okt 2021 20:45
500 EUR
31 okt 2021 7:00
300 EUR
30 okt 2021 23:51
240 EUR
30 okt 2021 21:06
220 EUR
27 okt 2021 22:39
200 EUR
25 okt 2021 9:34
50 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977