1334553

Olavi Hänninen

(Finland, 1920-1992)
Olavi Hänninen, stol, "Gallina" (Höna) 1985.

Laminerad samt målad björk. Total bredd 42 cm. Sitthöjd 44 cm. Total höjd 74 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Märken.

Proveniens

Airi Snellman-Hänninens och Olavi Hänninens privata samling.

Stolen var utställd på Habitare mässan år 1985 på The Interior Architects SIO's stand med temat "New Shapes"

Stolen är avbildad i boken "Muovituolista raitiovaunuun, Olavi Hänninen – sisustusarkkitehti 1920-1992". Utgivare Multikustannus 2006. Sid 106.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Klubbat pris
1 611
17 044
1 639
Utropspris
1 000 EUR
Budhistorik (31 bud)
8
31 okt 2021 20:50
1 611 EUR
9
31 okt 2021 20:50
1 600 EUR
9
31 okt 2021 20:49
1 561 EUR
8
31 okt 2021 20:49
1 511 EUR
9
31 okt 2021 20:48
1 461 EUR