Olavi Hänninen

(Finland, 1920-1992)
Olavi Hänninen
(Finland, 1920-1992)

Olavi Hänninen, stol, "Gallina" (Höna) 1985.

Laminerad samt målad björk. Total bredd 42 cm. Sitthöjd 44 cm. Total höjd 74 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Märken.

Proveniens

Airi Snellman-Hänninens och Olavi Hänninens privata samling.

Stolen var utställd på Habitare mässan år 1985 på The Interior Architects SIO's stand med temat "New Shapes"

Stolen är avbildad i boken "Muovituolista raitiovaunuun, Olavi Hänninen – sisustusarkkitehti 1920-1992". Utgivare Multikustannus 2006. Sid 106.

Klubbat pris
1 611
18 156
1 681
Utropspris
1 000 EUR
Budhistorik (31 bud)
8
31 okt 2021 20:50
1 611 EUR
9
31 okt 2021 20:50
1 600 EUR
9
31 okt 2021 20:49
1 561 EUR
8
31 okt 2021 20:49
1 511 EUR
9
31 okt 2021 20:48
1 461 EUR
8
31 okt 2021 20:48
1 411 EUR
9
31 okt 2021 20:48
1 400 EUR
9
31 okt 2021 20:48
1 361 EUR
8
31 okt 2021 20:48
1 311 EUR
9
31 okt 2021 20:47
1 261 EUR
8
31 okt 2021 20:47
1 211 EUR
9
31 okt 2021 20:47
1 200 EUR
9
31 okt 2021 20:47
1 160 EUR
8
31 okt 2021 20:47
1 110 EUR
9
31 okt 2021 20:47
1 053 EUR
8
31 okt 2021 20:46
1 003 EUR
9
31 okt 2021 20:46
1 000 EUR
9
31 okt 2021 20:43
942 EUR
8
31 okt 2021 20:43
922 EUR
8
31 okt 2021 20:34
870 EUR
31 okt 2021 20:34
850 EUR
8
31 okt 2021 20:34
840 EUR
31 okt 2021 20:25
820 EUR
8
31 okt 2021 19:57
800 EUR
31 okt 2021 18:16
600 EUR
31 okt 2021 2:12
333 EUR
30 okt 2021 23:39
250 EUR
30 okt 2021 13:54
60 EUR
24 okt 2021 17:06
55 EUR
23 okt 2021 12:37
50 EUR
22 okt 2021 12:15
30 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977