Olavi Hänninen

(Finland, 1920-1992)
Olavi Hänninen
(Finland, 1920-1992)

Olavi Hänninen, stol, "Gallo" (Tupp) 1985.

Laminerad samt målad björk. Total bredd 48 cm. Sitthöjd 44 cm. Total höjd 92 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken.

Proveniens

Airi Snellman-Hänninens och Olavi Hänninens privata samling.

Stolen varit utställd på Habitare mässan år 1985 på The Interior Architects SIO's stand med temat "New Shapes".

Stolen är avbildad i boken "Muovituolista raitiovaunuun, Olavi Hänninen – sisustusarkkitehti 1920-1992". Utgivare Multikustannus 2006. Sid 106.

Klubbat pris
911
9 602
1 043
Utropspris
1 000 EUR
Budhistorik (14 bud)
9
31 okt 2021 20:33
911 EUR
8
31 okt 2021 20:33
900 EUR
9
31 okt 2021 20:33
870 EUR
8
31 okt 2021 20:32
850 EUR
8
31 okt 2021 20:31
820 EUR
31 okt 2021 20:25
800 EUR
8
31 okt 2021 20:09
700 EUR
31 okt 2021 19:58
650 EUR
31 okt 2021 18:16
600 EUR
31 okt 2021 18:06
450 EUR
31 okt 2021 0:06
400 EUR
24 okt 2021 13:47
100 EUR
23 okt 2021 10:37
40 EUR
22 okt 2021 10:18
30 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977