Olavi Hänninen

(Finland, 1920-1992)
Olavi Hänninen
(Finland, 1920-1992)

Olavi Hänninen, pinnstol, 1981.

Björkstomme, sits med svart stoppad läderklädsel. Total bredd 60 cm. Sitthöjd 44 cm. Total höjd 95 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Märken.

Proveniens

Airi Snellman-Hänninens och Olavi Hänninens privata samling.

'Yks'yhteen Group Exhibition', Kluuvi Gallery 1983.

Stolen är avbildad i boken "Muovituolista raitiovaunuun, Olavi Hänninen – sisustusarkkitehti 1920-1992". Utgivare Multikustannus 2006. Sid 111.

Klubbat pris
1 510
17 229
1 571
Utropspris
1 200 EUR
Budhistorik (24 bud)
9
31 okt 2021 20:57
1 510 EUR
31 okt 2021 20:57
1 460 EUR
31 okt 2021 20:57
1 450 EUR
9
31 okt 2021 20:56
1 400 EUR
31 okt 2021 20:56
1 370 EUR
9
31 okt 2021 20:56
1 310 EUR
31 okt 2021 20:56
1 260 EUR
31 okt 2021 20:56
1 250 EUR
9
31 okt 2021 20:56
1 200 EUR
31 okt 2021 20:56
1 180 EUR
9
31 okt 2021 20:55
1 110 EUR
31 okt 2021 20:55
1 060 EUR
9
31 okt 2021 20:54
1 000 EUR
31 okt 2021 20:42
900 EUR
8
31 okt 2021 19:59
650 EUR
31 okt 2021 19:41
550 EUR
31 okt 2021 18:12
530 EUR
31 okt 2021 17:55
500 EUR
30 okt 2021 9:20
400 EUR
25 okt 2021 20:52
360 EUR
25 okt 2021 17:04
340 EUR
25 okt 2021 15:21
201 EUR
25 okt 2021 8:39
120 EUR
23 okt 2021 17:49
100 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977