Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Olavi Hänninen

(Finland, 1920-1992)
Olavi Hänninen
(Finland, 1920-1992)

Olavi Hänninen, skåp, 1960-tal.

Målad plywood. Pardörrar med bakomliggande hyllplan samt draglådor. Bredd 56 cm. Djup 76 cm. Höjd 43 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Märken.

Proveniens

Airi Snellman-Hänninens och Olavi Hänninens privata samling.

Klubbat pris
820
8 462
938
Utropspris
600 EUR
Budhistorik (6 bud)
31 okt 2021 20:39
820 EUR
31 okt 2021 20:39
800 EUR
31 okt 2021 20:39
800 EUR
31 okt 2021 7:07
520 EUR
31 okt 2021 7:07
500 EUR
23 okt 2021 7:11
400 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13