Johan Schröder, gräddkanna, silver, Landskrona 1796. Gustaviansk.

Invändigt förgylld. Kaskformad, på hög fot med rektangulär bas på gallerkant. Slät, med pärlstav och antikiserande medaljonger. Uppsvängt handtag. Höjd 15,5 cm, vikt 225 gram.

Lätt slitage.

Utropspris
8 000 SEK