Madeleine Pyk – en samling F769

Elsa Beskow

(Sverige, 1874-1953)
Elsa Beskow
(Sverige, 1874-1953)

Elsa Beskow, akvarell, signerad.

'Här ä' hönsen och grisarna och vi.' illustration för "Barnen på Solbacka." Bildyta 25,5 x 16 cm.

Ej examinerad ur ram. Obetydligt gulnad. Smärre ytsmuts.

I "Barnen på Solbacka" lämnar Elsa Beskow fantasin till förmån för verkligheten, där läsaren får följa några barns liv och lekar en sommar på Solbacka gård.

Utropspris
35 000 SEK

Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71