Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

Firma Svenskt Tenn, 11 delar katalogmaterial, 1940-2010-tal.

Katalog "Svenskt Tenn Strandvägen 5A - Stockholm", sent 1940-tal. 22 x 14,5 cm.
Katalog "Josef Frank - Tjugo år i Svenskt Tenn", Nationalmusei Utställningskatalog nr 188, Nationalmuseum, 1952. 22 x 14,5 cm.
Katalog "Josef Frank Minnesutställning 1885-1967", Nationalmusei Utställningskatalog 320, Nationalmuseum, 1968. 21 x 21 cm.
Uppsats "Svenskt Tenn - Josef Frank och Estrid Ericson - En konsthistorisk studie" Kristina Wängberg-Eriksson, Stockholms Universitet, 1985. 29 x 21 cm.
Tidning "Svenskt Tenns Sköna Hem", 1994. 29 x 22,5 cm.
Trycksak "Josef Franks klassiska lampor", 1998. 29,5 x 21 cm.
Katalog "Svenskt Tenn Lampor", 2001. 21 x 21 cm.
Katalog "Svenskt Tenn Möbler", 2001. 21 x 21 cm.
Produktpärm med CD-rom, 2005. 31 x 27 cm.
Bok "Josef Frank", Hedvik Hedqvist, Orosdi-Back, 2015. 21 x 14 cm.
Trycksak "Textilier av Josef Frank Svenskt Tenn", 2000-tal. 29,5 x 21 cm.

Slitage. Vissa med smärre skador på pärm. Ej fullständigt genomgångna.

Formgivare

Svenskt Tenn är en exklusiv inredningsfirma grundad 1924 av Estrid Ericson och Nils Fougstedt. Vid starten producerades främst tennföremål men från 1930-talet och framåt började inredningsföremål i andra material att tillverkas. Arkitekten Josef Frank är en av de som främst förknippades med företaget. Hans tyger, armaturer och möbler är idag klassiker. Svenskt Tenns produkter kännetecknas av en sober elegans med ett färgstarkt, personligt formspråk.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.
Utropspris
2 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice