Anders Zorn – Etsningar

Få andra konstnärer kan påvisa samma skicklighet inom flera olika tekniker som Anders Zorn. Mer kan knappast sägas om hans utomjordiska talang för akvarell, hans lätthet med en pensel på duk och som etsare är det få som överträffar honom. Vid sin död hade Zorn komponerat över 280 stycken etsningar där vissa går tillbaka på målningar medan andra är skapade direkt för plåten. Bukowskis har historiskt sett haft mycket att göra med Zorns etsningar då Bukowskis vid sekelskiftet hade ensamrätt på att sälja dem och de stod högt i kurs på konstmarknaden. I denna temauktion har vi nöjet att presentera ett brett utbud med etsningar av Anders Zorn. Motiven spänner över hela hans motivrepertoar från vänskapsportätt till nakenakter.

13 föremål
Anders Zorn, etsning, 1919, signerad med blyerts.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Anders Zorn, etsning, 1913, signerad i blyerts.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Klubbat pris
5 250 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Anders Zorn, etsning, 1911, signerad med blyerts.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Anders Zorn, etsning, 1918, signerad med blyerts.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bok, "Ord och Bild", Wahlström & Widstrand, 1910.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Anders Zorn, etsning, 1909, signerad i blyerts.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Anders Zorn, etsning, 1913, signerad med blyerts.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK