Madeleine Pyk – en samling F769

Sigurd Persson

(Sverige, 1914-2003)
Sigurd Persson
(Sverige, 1914-2003)

Sigurd Persson, fåtölj, "Expandra", Åry Stålmöbler AB, ca 1970.

Stålrör lackerat i orange. Sits och rygg av vitlackerad plywood. Polyeterstoppning. Beige knapphäftat manchestertyg. Sitthöjd 41, höjd 103 cm.

Smärre slitage. Något krackelerad färg på baksidan av fåtöljen. Ett antal knappar saknas på tyget.

Destt exemplar avbildat i Siesing, Andreas: Svenska 70-talsmöbler: I plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws förlag, sid 24.

Utropspris
3 000 SEK

Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13