Charlotte Rude & Hjördis Olsson-Une, nattbord "Melina", spegelbord "Melina", barnpulpet "Kludden", 1970-tal.

Stomme av lackerat stålrör. Detaljer av ljus textil. Nattbordets längd 52, bredd 44, höjd 71 cm. Spegelbordets bredd 52, djup 45, höjd 144 cm. Barnpulpetens längd 66, bredd 73, höjd 47 cm.

Slitage. Märken. Fläckar.

Formgivarduon Charlotte Rude och Hjördis Olsson-Unde svarade under några runt decennieskiftet 1970 för nya designuttryck i IKEA-sortimentet. I synnerhet gäller detta på ungdomsmöbelsidan där de stod bakom flera modeller i tidens nya material. Bland annat kombinerade de lackerade stålrör, furu och sandfärgad väv vilket auktionens möbler är goda exempel på.

Utropspris
3 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38