1331717

Cremekoppar med lock, ett par, samt tedosa med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Cremekoppar med lock, ett par, samt tedosa med lock, kompaniporslin. qingdynastin, qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått samt famille rosefärger, med motiv av bl.a. flodlandskap, samt mandarinfigurer i naturmiljö. Total höjd 8-14 cm.

Slitage. Nagg. Lock lagad.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Utropspris
1 500 SEK