1347097

Miniatyrvaser, två stycken, vas samt miniatyrkanna, porslin, Kina, Kangxi, (1662-1722), sen Qingdynasti, samt 1900-tal.

Miniatyrvaser, två stycken, vas samt miniatyrkanna, porslin, kina, kangxi, (1662-1722), sen qingdynasti, samt 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått. Den större vasen med fortlöpande lotusscroll. Vasernas höjd 12-17 cm. Tekannans höjd 7 cm.

Slitage. Mistor. Den minsta vasen (Kangxi) med lagningar och retuscher. Tekannan saknar handtag.

Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13

Utropspris
3 000 SEK