Arne Jones E1299

Sofia Widén

(Sverige, 1900-1961)
Sofia Widén
(Sverige, 1900-1961)

Vävd tapet, rölakan och gobelängteknik Sofia Widén 1943, ca 221,5 x 166,5 cm

Brunmelerad botten med stora polykroma blommor. Signerad. 1943 SW (Sofia Widén)

Något slitage, smärre fläckar.

Formgivare

Sofia Widén, textilkonstnär, känd för sina kyrkliga textilier. Konstnärlig ledare för Licium 1930-50. Hennes kännetecken är enkla geometriska former i materialen lin och ull samt färgstarka applikationer.

Utropspris
2 500 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58