Arne Jones E1299

Skänkskåp av hörnskåpsmodell, allmoge, Hälsingland, daterat 1804.

Skänkskåp av hörnmodell med så kallat "Tunamåleri". Originalmålad dekor med kurbitsmåleri i blått och vitt. Dörrspeglar med dekor av blommor i vas. Skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. Krönet med dekorerad bård. Nedre skåpsdörr invändigt med otydlig inskription med dateringen "1804". Skåpet daterat "Anno 1804". Bredd 73, djup 43, höjd 127.5 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Smärre skador. Mindre renoverat. Mindre retuscher. Ett senare beslag för upphängning på baksidan. Nyckel finns.

Utropspris
8 000 SEK
Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13