Kista, allmoge, Uppland, troligen Väddö socken, daterat 1793.

Dekormålad originalmålad kista med rotimitation i bruna nyanser. Grönmålade hörn. Kistans framsida med stiliserade blommor i rött och vitt och blått. Öppna tulpaner i rött och vitt. Bladverk i blått. Locket dekorerat med ett knippe blommor bland annat med tulpaner. Locket invändingt bemålat mot vit fond med blommor i svart och rött. Lådfack samt tre utdragbara lådor. Daterad: "Ao 1793" samt med monogram "E:J:S". En låda i interiören daterad 1776. Längd 79, bredd 52, höjd ca 38 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre skador. Renoverad. Locket slaget. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK
Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13