1354941

Hängskåp, allmoge, Dalarna, 1800-tal.

Hängskåp, allmoge, dalarna, 1800-tal.

Målat skåp med kurbitsdekor. Rakt krön En skåpdörr med bakomvarande hyllplan och hylla med skedurtag. Bredd 57, djup 26, höjd 57 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre skador. Maskstungen. Ställvis påbättrat måleri. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK