Mössbord, allmoge, Hälsingland, 1800-talets första hälft.

Rödmålat med blå detaljer. En låda samt en skåpdörr i fronten. Lådan med dateringen 1839. Skåpdörren med målade initialer. Bredd 70, djup 59, höjd 71 cm.

Slitage. Märken. Torrsprickor. Ställvis färgbortfall. Fläckar.

Utropspris
3 000 SEK