1344745

Ismo Hölttö

(Finland, Född 1940)
Ismo hölttö, "skatudden, helsingfors 1966".

Ismo Hölttö, "Skatudden, Helsingfors 1966".

Signerad och stämplad a tergo. Fotografi, pigmentavdrag, ed. 2/10 + 2 AP. Upplagan är sammankopplad till verkets storlek. Bladstorlek 71 x 55 cm.

Helhetsintrycket är gott. Oramad.

Finlands fotografiska museum, Helsingfors, 2008; Vasa konsthall, Vasa 2011; Konstmuseet Ateneum, Helsinki 2015; Kuntsi museum för modern konst, Vasa 2015-2016; Rosphoto, Sankt Petersburg, 2016.

"Ihminen pääosassa" (People in the Lead Role), Ismo Hölttö, Helsinki, 1989, s. 139.

Alma Ahlroth
Alma Ahlroth
Assisterande specialist, konst

Utropspris
500 EUR