1349084

Ismo Hölttö

(Finland, Född 1940)
Ismo hölttö, "eno 1968".
Ismo hölttö, "eno 1968".
Ismo hölttö, "eno 1968".

Ismo Hölttö, "Eno 1968".

Signerad och stämplad a tergo. Fotografi, pigmentavdrag, ed. 3/25. Upplagan är sammankopplad till verkets storlek. Bladstorlek 60 x 42 cm.

Helhetsintrycket är gott. Oramad.

"Ihminen pääosassa" (People in the Lead Role), Ismo Hölttö, Helsingfors, 1989, s. 57.

Fotogalleri Hippolyte, Helsingfors 2003; Institut Finlandais, Paris, Frankrike, 2003; Rouen stadshus, Rouen, Frankrike 2004; Communication Development Museum, Kaunas, Litauen 2004; Galleri Image, Århus, Danmark 2005; Galleria Nykyaika, Tammerfors 2006; Finlands fotografiska museum, Helsingfors, 2008; Vasa konsthall, Vasa 2011; Konstmuseet Ateneum, Helsinki 2015; Kuntsi museum för modern konst, Vasa 2015-2016; Rosphoto, Sankt Petersburg, 2016.

Alma Ahlroth
Alma Ahlroth
Assisterande specialist, konst

Utropspris
400 EUR