Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Shaska, model 1881 för kosacker, Ryssland, daterad 1930.

Längd svärd i balja 96,5 cm, klingans längd 80,5 cm. Shaskan med mässingsfäste och kavel i snidat trä troligtvis tillhört armeen. Läderbeklädda träbaljan i vitmetall, koppelring, portopé, bajonett, troligtvis tillhört polis- eller NKVD trupp.

Rostangrepp. Hål och slitage på lädret. Ställvis omfattande slitage.

Utropspris
600 EUR