Shaska, model 1881 för kosacker, Ryssland, daterad 1930.

Längd svärd i balja 96,5 cm, klingans längd 80,5 cm. Shaskan med mässingsfäste och kavel i snidat trä troligtvis tillhört armeen. Läderbeklädda träbaljan i vitmetall, koppelring, portopé, bajonett, troligtvis tillhört polis- eller NKVD trupp.

Rostangrepp. Hål och slitage på lädret. Ställvis omfattande slitage.

Utropspris
600 EUR
Mikael Nygård
Mikael Nygård