Bägare, cloisonné-emalj och silver, S:t Petersburg, Ryssland sekelskiftet 1800/1900.

Delvis förgylld, skuggad emaljdekor. Höjd 8 cm. Oidentifierad mästarstämpel, kontrollmästarstämpel Jakov Lyapunov, verksam i S:t Petersburg 1898-1903.

Anlupen. De vitemaljerade rundlarna med små skador.

Utropspris
500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13