Bägare på fot, 2 st, silver Ryssland 1864 och 1883-86

Bägare på rund fot med graverad dekor, mästarstämpel Ivan Egorov, 1864. Höjd 15 cm, vikt 127 g.
Bägare på stegvis uppstigande fot, graverade motiv av kvinnofigurer bland rosor och bladverk. Mästarstämpel Andrei Andrejev Aleksandrov, Moskva 1883-86. Kyrillisk gravering daterad 1884. Höjd 15,5 cm, vikt 213 g.

Den mindre med lagning i foten och två senare graveringar.
Den större med buckla i mynningen och senare gravering från 1952.

Utropspris
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492