Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Bägare, 5 st, supkopp samt saltkar, silver, Ryssland, bl a 1800-tal.

4 små bägare med invändig förgyllning, dekor av växter och fåglar, sent 1800-tal, höjd 4 cm.
1 bägare 1877, höjd 4,8 cm.
1 supkopp, Moskva omkring 1900, samt finska stämplar 1926, med jugenddekor, diameter 5, höjd 2,8 cm.
Saltkar nyrokoko, Moskva 1875, kontrollmästare Victor Sawinkow, 7 x 5,5 cm, höjd 2 cm.
Total vikt 143 gram.
Sked i trä med emaljdekorerat skaft medföljer, slitage och smärre skador, längd 17,7 cm.

Smärre slitage.

Utropspris
2 500 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13