Väska, silver, St Petersburg, Ryssland 1908-17.

Märkt Imatra 1912 samt med dekor i relief, delvis förgylld och emaljerad samt med pärlor. Baksidan med graverade citat daterade Reval 1913 och Dorpat 1914. Kedja. Invändigt flera fack i läder samt spegel. 21 x 9 cm. Vikt inkl inredning i läder 495 gram.

Smärre slitage. Två pärlor saknas.

Utropspris
3 500 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02