Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Paten och kåsa, ortodoxt silver, Ryssland 1867 och tidigt 1900-tal.

Båda med graverad text. Kåsan av Vasily Sikachev, Moskva 1898-1917, oblattallriken med otydlig mästarstämpel, årstämpel 1867.
Kåsans längd 10,8 cm, fatets diameter 11,7 cm. Sammanlagd vikt ca 119 g.

Fatets förgyllning bortsliten, bristning längs brättets inre ring.

Utropspris
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13