Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Medaljong, brons, A. Bargas, Alexandre III Empereur de toutes les Russies, Cronstadt 1891

Stor medaljong/applique i brons, signerad: A. (Armand) Bargas: född i Paris den 8 juni 1854 och död efter 1921, är en fransk medaljgravör. En elev till Mayeux och Edmond Valton, 1921 fick han ett hedersomnämnande på Salon des Artistes Français. "Alexander III - Kejsare över alla Ryssland" Cronstadt 1891. Född 10 mars 1845 - Död 1 november 1894. Byst av kejsaren under vapensköld med den kejserliga örnen. Mått: 21,5 cm. Vikt: 835 gr (ca).

Skrapmärken. Slitage.

Utropspris
2 500 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13