Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Saltkar, D. Nikitin, och två teskedar, sannol. P. Abrosimov resp. M. Andrejevna, silver och emalj, Moskva 1899-1908.

Saltkaret delvis förgyllt silver, på tre kulfötter, dekor i skuggad cloisonné-emalj. Diameter ca 6,3 cm, höjd 4 cm.
Skedarna i förgyllt silver med vridna skaft. Den ena skeden med skuggad cloisonné-emalj och runt blad, sannolikt av Petr Evstratovich Abrosimov. Längd 10,5 cm.
Den andra skeden med blommotiv, sannolikt av Matryena Andreyevna. Längd 10,7 cm.

Saltkaret med två synliga emaljskador, invändigt sliten förgyllning. Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
400 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13