Svartlackerad metall med handmålad dekor och förgyllning. 76 x 55 cm.
Åldersrelaterat slitage med färgbortfall. Senare upphängningsmekanism.
Snarlik bricka, nr 27, i boken "Russian hand painted trays" av Irina Krapivina, Aurora Art publishers, Leningrad 1981, 1986.