Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Arne Norell
(Sverige, 1917-1971)

Arne Norell, fåtöljer ett par, "Sirocco" Arne Norell Möbel AB, Aneby.

Ask med svart skinnklädsel, etikettmärkta, höjd 71,5 cm, sitthöjd ca 35 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Formgivare

Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.

Utropspris
15 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77