Sadeltäcket, semiantik Tibet, ca 124,5 x 63 cm.

Mörkblå botten med polykrom dekor av pion, berg och vågor. Bred bård av brokadmönster och grönmelerade medaljonger med blomma. Mellandel av tyg med tryckt dekor.

Något slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar. Sidorna med trampveck och skador.

Utropspris
2 500 SEK