Sadeltäcke/matta, semiantik/old Kina, ca 129 x 63 cm.

Rödmelerad botten med polykroma pioner, blommedaljong och hörnornament med meandermönster. Ljusblåmelerad mittdel. Mörkblå huvudbård med stiliserade blommor.

Ituskuren, avkortad och ihopsydd. Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador, ställvis något fälld, lagningar, liten reva med skada. En kortsida senare.

Utropspris
2 500 SEK