Rullmålning/Scroll, tusch och färg på papper. Okänd konstnär, 1900-tal.

Två män som sitter i ett bergslandskap, omgivna av tallar, i förgrunden tranor. Mått motivet 51x126 cm. Mått med foder 66x194 cm.

Slitage, har lossnat uppttill från sin upphängning. Veck, fläckar.

Proveniens

Aquired by Nils Hartog (1888-1952). A Swedish Merchant who lived in Japan during the 1920's. He traded in porcelain and weapons. During the years they made several jouneys around Asia and visited Peking, Shanghai, Korea and other places.

Utropspris
6 000 SEK