Skål, porslin, Kina, sen Qingdynasti, sent 1800-tal.
Dekor i underglasyrblått med fortlöpande dekor av drakar, scholars rock och blommor. Insidan dekorerad med drake. Bär ett fyra karaktärers märke för Kangxi men senare. Diameter 20.5 cm.
Slitage. Smärre mistor. Nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.